הזמנה פתוחה למפגשי קריאה ושיח :
הדקה ה-90-קריאות עכשויות של סוגיות פועמות
בלב הפסיכואנליזה -בגוף התקופה
באחריות ג'ינה באומן ושרון זוילי-כהן


בשדה שלנו נעשה מאמץ  ניסוח של תופעות עכשוויות עם ההדהוד שלהם עם הקליני .הקליני ספוג בהבטים של הפוליטי,שעל איש המקצוע להכירם, על השלכותיהם.הפעולה האנליטית מכוונת לעורר את האיווי  (מלשון להתאוות) של הסובייקט ,כמה שהולך מעבר לתרפויתי,מעבר לשיטה של ה"טובין"(Goods),של התועלתניות הגלובאלית.

שם, בכשלים שהציביליזציה מכסה עליהם, הלא מודע שותל את עצמו ומחדיר דבר מה שאינו מהאידאל[1].  
כיצד זה נרשם בטיפול האנליטי עצמו? במוסדות בשדה בריאות הנפש? כיצד הפוליטי נכרך בקליני,נקשר בסמפטומים, בגוף של כל אחד מאיתנו ?                                                                                                                                                                                                                                           
אנו מצויים כיום הרחק מעידן בו ניתן היה להישען על קביעות וסדרים יציבים לצורך ניסוח של המרחב הקליני. אנו נתונים לעידן בו הסדר החברתי נקבע לא אחת על ידי פרקטיקות התענגותיות,למשל של קהילות סביב סגנונות חיים-חובבי ספורט אקסטרים, פרקטיקה מינית וכיוב'.אולם ההתענגות, כפי שאומר לנו ז'אק- אלן מילר הינה ביסודה כתיבה פראית-מחוץ לשיטה. 

הדחיפה העכשוית להתענג מנכיחה ראדיקליציה שאינה נתמכת על ידי אידאל, אדרבא ראדיקליזציה כאחד  משמות ההתענגות[2].  אנו נפגוש אותה, עם החזרתיות האיטרטיבית שלה , כמה שעשוי להיות עמיד למשמעויות, כלומר לפירוש המתבסס עליהן ,התענגות המתנגדת למוסדי באשר הוא.
נשתמש בשני וקטורים -מהספה לציביליזציה ומהציביליזציה לספה: כיצד ניתן ללכוד את הפרדוקסים הצצים? לכלול אותם בעבודה הקלינית היומיומית שלנו? אילו המשגות קליניות חדשות  נגזרות מהאקלים הפוליטי השורר בעולם הגלובאלי שלנו?

אנו נקרא ונשוחח סביב טקסטים שנכתבים בזמן הזה על ידי אנליטיקאים לקאנינים מובילי דרך שביצירתם פותחים מרחב למקם בו את הייחודי של כל אחד. בכל מפגש נזמין למעגל השיח, איש מקצוע מהפרקטיקה הציבורית, כל פעם מתחום אחר. כך ביחד עם הקריאה מהטקסט נעשה קריאה מהשטח.
הסדנה מיועדת לאנשי מקצוע ולמתעניינים.
 
1.הדקה ה-90 :הזמן הדוחק, המתקצר מחד, ומאידך- אנליזות שמחזיקות מעמד שנים? כייצד להתמקם במתח בין הזמן של הסובייקט לזמן של התקופה? מה מתרחש באנליזה מתמשכת שאינו קורה באנליזה בתחילתה?הסטטוס של האמת,של הידע ביחס ללא מודע? של הידע ביחס להתענגות? הפגישה תתקיים ב- 27.11.16
 
מילר- מס' פיסקאות מתוך-"לפסיכואנליזה מבנה של פיקציה" (קורס אוריינטציה לאקאניינית בתוך- La cause du desir 87  (2014) - עמודים 73-77),
 ויסנס-חלקים מתוך-"שארית –עוד נותרה לומר." -אחרי הפאס.(שם עמ' 99-100)
 
2.פנטזמות  של מוסד-פרדוקסים של הסופר אגו -מה זה אומר מוסד כיום?בשם מה פועל מוסדבעידן של היחלשות הפונקציה של האידאל?: בשם סיווגים של התענגויות? סוגים של ידע/מומחיות? מבנה סגרגטיבי מבוסס כלכלית?שליטה ורגולציה של התענגויות?  איך מתמקמת הפסיכואנליזה במוסד כרעיון ובפועל למשל עם המתח שהיא מכילה בין הציר של התירפויתי ומה שמעבר לו בציר של האיווי?   
לנושא זה יוקדשו שתי פגישות:  ב-11.12.16 וב-8.1.17
 
אריק  לורן –המוסד של הפנטזמה ופנטזמות של מוסד (Les Feuillets du Courtil online, 2003)
פייר סידון האיבחון –סגרגציה   (פברואר 2016Le diagnostic segregation)
 
3.המקום של הגוף בציביליזציה, השלכות קליניות-לורן מנסח מחדש את הפסיכולוגיה של ההמון פוסט פרויד, עם הטענה שלתו ההזדהותי הקשור באב  אין עוד תפקיד מרכזי ,כי אם לפנטזמה ולהתענגות. אוריינטציה זו כורכת את הגוף בשדה של החברתי ואולי נעיז ונוסיף עם שלל גווני האירוטי, שאינו עוד פונה ללגיטימיות כלשהיא. הגוף כמשכנו של הסובייקט : הגוף המדבר?מה גבולות הגוף הזה? מה בינו לבין הגוף הביופוליטי? ננסה להתחקות אחר החקירה של התזוזות שחלות בקליניקה דרך ניסוח מחדש של מושגים קלאסיים - פסיכוזות, נאורוזות,מהי ההיסטריה בהקשרה לנשיות כיום?  
 לנושא זה יוקדשו 2 פגישות :ב-5.2.17 וב-5.3.17

אריק  לורן- ההתענגות והגוף החברתי (Quotidien –מתוך הרצאה בכנס בריו 2016) 
הלא מודע ואירוע הגוף- ראיון עם אריק לורן- Lacanian Review-01-2016)).
 
ההזמנה פתוחה לבעלי מקצוע טיפולי כמו גם למתעניינים . מיקום- המרכז הקהילתי היהודי ערבי , רח' קדם 109 ,יפו. (חניה בשפע ללא עלות במקום) ימי א' אחת לחודש לערך-שעה 20.00-21.30. עלות 350₪ לכל הסדנה (80₪ למפגש בודד).
 
המעוניינים להשתתף מתבקשים לפנות אלינו:
ג'ינה באומן 052-6160711 bauman2010@gmail.com
שרון זוילי 052-5946565 shzvili@gmail.com
 
 
 
Laurent,E- L’envers  De La Biopolitique –UneÉcriturePour La Jouissance.(Navarin-Le Champ Freudien,2016)***
פסקאות מ"ההופכי של הביופוליטי"  ספרו החדש של אריק לוראן, ילוו חלקים מהקריאה.
 
[1])Lacanian Review-01-2016).הלא מודע ואירוע הגוף- ראיון עם אריק לורן-
[2](שם)